28. studenog - 7. prosinca 2025.
09:00 - 21:00
Dom hrvatskih branitelja
Leharova 1, Pula

Impresivna slika koju je činilo više od 130 sajamskih suradnika, koji su tek dio od oko tisuću članova svih ekipa koje su tri desetljeća gradile Sa(n)jam knjige u Istri predvođeni Magdalenom Vodopija, direktoricom Sajma, snažan pljesak brojne publike i emotivna, radosna atmosfera ispred pulskog Doma hrvatskih branitelja. Rob Riemen, jedan od vodećih intelektualaca današnjice, nizozemski filozof, autor kultnog „Plemstva duha“, koji čita esej o knjizi, napisan baš za Pulu i njen Sajam. Čestitke uzvanika i gostiju na važnoj 30. obljetnici Sa(n)jam knjige u Istri, koji je Pulu i Istru upisao na europsku, ali i svjetsku književnu, kulturnu i umjetničku kartu. Sva se ta divna energija s podnevnog otvaranja ovogodišnjeg 30. Sa(n)jam knjige u Istri, koji do 8. prosinca donosi više od stotinu programa i publici predstavlja autore iz cijelog svijeta, prelila i u programe prvog sajamskog dana. Ovogodišnja identitetska tema Mikrokozmos objedinjuje tridesetogodišnje sajamsko putovanje i dodire između Istre i Pule, kao sajamskog ishodišta i svijeta, a sasvim je prirodno programski dio 30. Sajma porinuo Histrokozmos. Ovaj „sajam u sajmu“ koji je oblikovan prošle godine u čast Franka Lukeža, najvećeg eno-gastronomskog znalca Istre, bio je u znaku važnog izdavačkog pothvata Hrvatske sveučilišne naklade i njene vrsne urednice Anite Šikić u sunakladi pulske Castropole i Povijesnog i pomorskog muzeja Istre. Pred brojnom publikom, u iznimno emotivnoj atmosferi u programskoj cjelini Lukežijana u Crvenom salonu predstavljena je knjiga Franka Lukeža „Poslovice o iću i piću“. Ovu, inače prvu knjigu iz edicije Lukežijana je - prema zvučnim zapisima iz emisije Historia Histrie Radio Pule u kojoj je Franka Lukeža ugostio urednik i novinar Marko Percan te prema bilješkama iz arhive svoga oca o enogastronomskoj baštini Istre - priredila Petra Lukež i dobila velike pohvale za svoj rad.
„Bilo mi je posebno bilo važno da u knjizi koja je nastala pretvaranjem govornog registra u pisani ostane njegov duh, njegova filozofija i promišljanje o hrani i životu. Za mene je svako poglavlje predstavljalo otkrivanje jednog aspekta njegovog pogleda na hranu, bilo kroz sastojke, poslovice ili kroz njegova zapažanja i anegdote. Strpljivo smo slagali sve elemente kako bismo prikazali njegov svijet i duh. S vremenom se sve posložilo u cjelinu koja je mnogo više od same zbirke poslovica“, kazala je Petra Lukež i naglasila da i ova knjiga pokazuje da je kuhanje u svijetu Franka Lukeža bilo više od pripreme jela – bilo je to čitanje povijesti, razgovor o tradiciji i ljubav prema rodnoj Istri, koja ne u čemu ne zaostaje.
„Riječ je o eruditskom, arhivskom istraživanju Franka Lukeža, koje predstavlja sintezu gastronomskog, povijesnog i kulturnog nasljeđa Istre, rekla je između ostalog Anita Šikić naglasivši da će Lukežove „Poslovice o iću i piću“ biti važne i znanstvenicima različitih profila između ostalog, antropolozima, etnolozima, gastronomima, ali će doći i u mnoge obitelji, jer promiču Lukežovu misao da je hrana simbol zajedništva.
Ukazavši da knjiga Franka Lukeža metodološki dodiruje i postavke historiografske struje francuske škole Annales, čiji je pionir na ovim prostorima bio profesor Miroslav Bertoša, autor pogovora Dragutin Lucić Luce i Frankov drug, kazao je: „U povijesti žive i mali ljudi sa svojim navikama, a Franko Lukež se uklapa u taj svijet. Bio je zanimljiv sugovornik, a kroz tekstove koji su objedinjeni u ovoj knjizi vratio je glas svih onih koji su te izreke o hrani i piću izgovarali u svakodnevnom životu u Istri i svjedočili o svojim navikama.“ S publikom je podijelio i priče iz svojih druženja s Frankom i zaključio: „U oštarijama i najpametniji čovjek ima pravo biti blesav, to su mjesta najveće demokracije i slobode.“
O Franku Lukežu govorio je Boran Kalčić, njegov veliki prijatelj, koji je uz Magdalenu Vodopija i inicijator Histrokozmosa. Ističući da je Lukež izrastao iz prve postratne generacije istarskih intelektualaca, koji su između ostalog oblikovali i Čakavski sabor, istaknuo je da se sredinom 1970-ih počinje ozbiljnije baviti gastronomijom i enologijom te da tada počinje i njegov nakladnički put koji je svoj zenit dosegao osnivanjem vlastite izdavačke kuće „Petko“.
„Godine 1982. u izdanju Istarske naklade tiskana je prva zbirka recepata, koja je pogrešno zvana kuharicom, pod naslovom: „Istarska kuhinja: gastronomsko-turistički vodič“ Franka Lukeža i Branka Lovrića. Nadahnuti predgovor piše Milan Rakovac, a poglavlje o istarskim vinima jedan je od prvih objavljenih tekstova koji popularizira istarska vina i sadrži prve somelijerske savjete o sljubljivanju hrane i vina na teritoriju Istre. Ova, danas već mitološka „Istarska kuhinja“ doživjela je nakladu od sto tisuća primjeraka i objavljena je na hrvatskom, talijanskom, engleskom, njemačkom i slovenskom, kazao je Boran Kalčić.
Kulturolog i voditelj promocije Aljoša Pužar, uz ostalo, je istaknuo je da knjiga Franka Lukeža oživljava i svijet istrovenetske Pule i njenih oštarija koji je bio potisnut. Posebne pohvale dobio je dizajner Matko Plovanić, koji je knjigu oblikovao u maniri najboljih starih majstora.
Suton uz knjigu prvog sajamskog dana obilježio je Dragan Velikić, autor koji je svojim djelima označio povijest Sajma, i kojeg - pokazalo je puno gledalište - pulska publika posebno cijeni i voli. Premijerno je predstavljen njegov „Bečki roman“ (Meandar Media), a povjesničar umjetnosti Zvonko Maković, koji je i lik u romanu, urednik Branko Čegec, i voditelje promocije Emir Imamović Pirke suglasni su da je riječ o velikom romanu Dragana Velikića, koji ima osobnu pretpovijest i čita se u dahu.
„Andrej je moj alter ego, iako je ovo knjiga bez alter ega“, kazao je Velikić koji je „Bečki roman“ pisao četiri godine, a jedan od „adrenalinskih udara“ zabilježio je kao njegov epilog. Bio je to i jedan od izabranih ulomaka koje je pročitao publici i dobio veliki aplauz. „Velikić je liku sebe, liku oca odlučio pristupiti radikalno, a kroz samooptužujuću sliku oca osvjetljava duge likove, likove sina i Olge“, kazao Čegec i posebno ukazao na način na koji je autor strukturirao roman.
„Riječ je o višeslojnom romanu, vrlo kompleksne građe koji otkriva mračno bernhardovsko lice Austrije“, kazao je Zvonko Maković, a Velikić je poentirao i zaključio: „Buđenja nema bez suočavanja.“
„Identitet nije ono što nas razdvaja, već ono što dijelimo s drugima. Svi mogu živjeti istinu, stvarati ljepotu, činiti dobro. To je esencija bivanja čovjekom“, kazao je nizozemski filozof Rob Riemen na predstavljanju svoje knjige „Umijeće postajanja čovjekom“ (TIM press). U Razgovoru iza zavjese njegovu knjigu predstavili su Dijana Bahtijari i Andrea Matošević, a bila je to i uspješna završnica prvog dana 30. Sajma.
Rob Riemen je gost današnjeg, subotnjeg Doručka s autorom koji počinje u 11 sati u Kavani Mozart, a vodi ga Aljoša Pužar. Drugi sajamski dan u subotu, 30 prosinca, nastavlja se u 12.30 sati u Crvenom salonu gdje će u sklopu programa Mikrokozmos i Ljubljana bere biti održan okrugli stol Rodni mikrokozmosi. Sudjeluju: Alenka Zupančič i Biljana Kašić, a moderatorica je Leonida Kovač. U 13.30 u Parku Monte Zaro bit će otvorena Staza Boška Obradovića uz zdravicu i glazbu.
Program se nastavlja u 17 sati u Crvenom salonu Doma hrvatskih branitelja, kada počinje Histrokozmos. U programu Istra ispod kore Tamara Obrovac predstavit će svoj projekt „Apoxiomenos recomposed“ (Cantus). Sudjeluju: Tamara Obrovac, Lada Kaštelan, Sean Poropat i Aljoša Pužar. U 17 sati u Centralnoj dvorani Histrokozmosovu Sagu o vinu predstavljaju sommelieri Hrvatskog sommelierskog kluba i vinari Istre. U 18 sati u Crvenom salonu u programu Intime Žarko Paić predstavlja „Knjigu lutanja“ (Litteris), a uz njega sudjeluju Andrej Nikolaidis i Andrea Matošević. U 19 sati u Crvenom salonu u programu Otok-Geto-Azil bit će predstavljena knjiga Donatelle di Cesare „Domaći stranci“ (DAF). Uz Donatellu Di Cesare, sudjeluju Katarina Penđer, Andrea Matošević i Iva Grgić Maroević. U 20 sati u Crvenom salonu Mikrokozmos predstavlja novi roman Ante Tomića „Nada“ (Hena com). Sudjeluju: Ante Tomić, Andrej Nikolaidis i Emir Imamović Pirke.
U 18 sati u Plavom salonu na Libriću na Sajmu počinju „Šašave ure librokulture“, koje vodi Ludita, a u 19 sati Baka Libirić priča Priču za laku noć.